Dzień Jose Rizala - 30 grudnia

Dzień Jose Rizala - 30 grudnia
Dla Filipińczyków 30 grudnia to Dzień Jose Rizala ? Święto Narodowe, przypadające w dzień śmierci bohatera.
Jose Rizala przyszedł na świat w Calambie na Filipinach, wzrastał w kraju będącym Hiszpańską kolonią. Młody Jose wykształcił się na okulistę, jednak całe swoje życie poświęcił by Filipiny stały się równorzędną prowincją kraju z możliwością osadzenia w parlamencie rodowitych mieszkańców. Wychowany w duchu katolickim, chciał by hiszpańscy zakonnicy ustąpili miejsca miejscowym księżom. W 1892 roku powołał Ligę Filipińską (La Liga Filipina), która głosiła umiarkowane reformy społeczne przeprowadzane zgodnie z prawem.

Nie spodobało się to jednak gubernatorowi który rozwiązał Ligę, a Rizala ogłosił wrogiem narodu. Mimo pokojowych przesłanek, jakie kierowały Ligą, został aresztowany i musiał poddać się deportacji do Dapitanu na półwyspie Mindanao. Nowe miejsce i kultura nie pozwoliły zapomnieć o idei która mu przyświecała. Zbudował szkołę, szpital, troszcząc się nawet o bieżącą wodę.
Rozprzestrzenił wśród pospólstwa uprawę Abaca (odmiana banana), sadząc z własnymi uczniami tysiące sadzonek, którego włóknina z drzew były wykorzystywane do produkcji tkanin oraz sznurka. Powrócił na Filipiny w 1896, gdy w kraju wybuchła rewolucja. Jako lekarz miał jeszcze jeden obowiązek wobec Filipińczyków ? nieść pomoc potrzebującym. W tym celu wyruszył na Kubę za zgodą gubernatora Ramona Blanca. Niestety odbywając podróż, statek został na morzu zaatakowany przez Hiszpańską flotę a Rizal został osadzony w więzieniu w Barcelonie. 6 października 1896 roku został odesłany do Manili, gdzie miał być sądzony za współudział w rewolucji.
Osadzony w cytadeli publikuje manifest, broniący Filipińczyków i ich tożsamość i wolność narodową. Za ten czyn został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. I tak 30 grudnia oddał życie w słusznej sprawie ze słowami ? to się skończyło?.
?%


Komentarze

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten obiekt.

Witaj na największym portalu ze śmiesznymi obrazkami i filmikami w Polsce Gupizna.pl. Jak się tu znalazłeś to zapewne szukałeś śmiesznych filmików lub, obrazków . Najważniejsze, że trafiłeś do nas, bo to wszystko znajdziesz właśnie na Gupizna.pl. Nasza strona portalu to Gupizna.pl jak i największy zbiór z najnowszymi obrazkami i filmikami. Zobacz Dzień Jose Rizala - 30 grudnia za darmo, bez żadnych ukrytych opłat w formacie graficznym. Znajdziesz tu wiele wiele innych śmiesznych obrazków. Nie pozostaje nam już nic innego jak zaprosić Cię do przeszukania naszych pozostałych kategorii.
Wierzymy, że dzięki obrazkowi Zobacz obrazek Dzień Jose Rizala - 30 grudnia polubisz nasz portal ze śmiesznymi obrazkami, bo to właśnie dla takich ludzi jak Ty nasi Moderatorzy oraz Administratorzy całą dobę starają się uzupełniać nasze kategorie z obrazkami i filmikami po to żeby (Wy) pasjonaci obrazków mieli okazję zobaczyć najnowsze i najlepsze obrazki i filmiki.

Tak więc dla przypomnienia, oglądasz właśnie Dzień Jose Rizala - 30 grudnia, który został dodany do naszego portalu przez DaVeB do kategorii Wpisy tekstowe dnia 2021.12.30 00:17. Zapraszamy także do obejrzenia innych śmiesznych obrazków. Znajdziecie u nas najnowsze śmieszne filmiki i śmieszne wpisy z internetu i nie tylko.
stat4u