Dzień Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru - 12 stycznia

Dzień Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru - 12 stycznia
12 stycznia 1964 roku doszło do obalenia Sułtanatu Zanzibaru. 12 grudnia wpisał się w kalendarz jako Dzień Upamiętniający Rewolucję w Zanzibarze.
Przez długie lata Zanzibar był sułtanatem, w którym decydowali Arabowie.
Czerpiąc korzyści z murzyńskich niewolników rozwinięto plantacje goździków oraz rozszerzono handel niewolnikami z Afryki. Po śmierci sułtana władza przypadła dwóm jego synom, czego finałem było utworzenie oddzielnych księstw: Omanu i Zanzibaru. Majid ibn-Said spowodował, iż niewolnictwo stało się jednym z głównych źródeł finansowania kraju. Kolejni sułtanowie stopniowo znosili niewolnictwo, otwierając się na otwarcie szlaków handlowych.
Na przełomie lat 1886 ? 1890 Anglicy i Niemcy z terenów Zanzibaru utworzyli brytyjski protektorat. W czasie rządów brytyjskich zaczęto dopuszczać rodowitych mieszańców do polityki, co przyczyniło się do tego by w 1926 roku ludność afrykańska znalazła się w składzie rad: ustawodawczych oraz wykonawczych. Gdy opadł kurz po II wojnie światowej zaczęto tworzyć pierwsze arabskie partie polityczne, jedne o poglądach marksistowskich inne nacjonalistyczne. Rok 1963 to data kiedy Zanzibar otrzymał od Brytyjczyków wewnętrzną autonomię, co przyczyniło się od odzyskania niepodległości
i przemiany w monarchię konstytucyjną.
Ludność murzyńska pragnęła odcięcia się od dominacji ze strony Arabów. 12 stycznia 1964 roku wybuchła rewolucja ? generał Okello obala rząd. Jego wojskowi towarzysze tworzą Radę Rewolucyjną a sułtanat zastąpiono Ludową Republiką Zanzibaru i Pemby. W krwawych starciach zginęły tysiące Arabów, ci co przeżyli udali się wraz z sułtanem na wygnanie. W kwietniu Zanzibar złączył się z Tanganiką i utworzył Zjednoczoną Republikę Tanganiki i Zanzibaru od maja noszącą nazwę Tanzania.
?%


Komentarze

Musisz być zalogowany, żeby skomentować ten obiekt.

Witaj na największym portalu ze śmiesznymi obrazkami i filmikami w Polsce Gupizna.pl. Jak się tu znalazłeś to zapewne szukałeś śmiesznych filmików lub, obrazków . Najważniejsze, że trafiłeś do nas, bo to wszystko znajdziesz właśnie na Gupizna.pl. Nasza strona portalu to Gupizna.pl jak i największy zbiór z najnowszymi obrazkami i filmikami. Zobacz Dzień Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru - 12 stycznia za darmo, bez żadnych ukrytych opłat w formacie graficznym. Znajdziesz tu wiele wiele innych śmiesznych obrazków. Nie pozostaje nam już nic innego jak zaprosić Cię do przeszukania naszych pozostałych kategorii.
Wierzymy, że dzięki obrazkowi Zobacz obrazek Dzień Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru - 12 stycznia polubisz nasz portal ze śmiesznymi obrazkami, bo to właśnie dla takich ludzi jak Ty nasi Moderatorzy oraz Administratorzy całą dobę starają się uzupełniać nasze kategorie z obrazkami i filmikami po to żeby (Wy) pasjonaci obrazków mieli okazję zobaczyć najnowsze i najlepsze obrazki i filmiki.

Tak więc dla przypomnienia, oglądasz właśnie Dzień Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru - 12 stycznia, który został dodany do naszego portalu przez DaVeB do kategorii Wpisy tekstowe dnia 2021.01.12 18:09. Zapraszamy także do obejrzenia innych śmiesznych obrazków. Znajdziecie u nas najnowsze śmieszne filmiki i śmieszne wpisy z internetu i nie tylko.
stat4u